Строителният надзор е част от всеки строителен проект, осигурявайки надзор и контрол на изпълнението му от началото до края. Тази статия ще проучи значението на строителния надзор, неговите основни функции, както и важността на качествения надзор за успешното завършване на проекта.
Строителният надзор представлява важен етап във всеки строителен процес, като осигурява контрол и наблюдение на изпълнението на проекта от началото до края. В миналото, строителният надзор беше задължителен само за сградите от първа до четвърта категория. През 2019 година обаче, с промените на Закона за устройство на територията (ЗУТ), обхватът на строителния надзор се разшири и включи и сградите от пета категория. Тази промяна представлява значително улеснение за строителния процес и гарантира безпроблемното въвеждане на сградата в експлоатация. Но нека разгледаме, какви си дейностите на строителния надзор.
Осигурява наблюдение и контрол
Строителният надзор осигурява непрекъснато наблюдение и контрол върху изпълнението на проекта, включително следене на съответствието със законовите и регулаторни изисквания, качеството на материалите и работата на работниците. Това помага да се предотвратят евентуални проблеми и забавяния по време на строителството, като осигурява прецизност и сигурност в изпълнението на проекта. В същото време, строителният надзор осигурява и опазване на околната среда и сигурността на работещите на строителния обект, като допринася за създаването на безопасна и устойчива среда за живот и работа.
Изготвя Акт 16
Този специалист е отговорен за съставянето и подписването на всички необходими актове и протоколи по време на процеса на строителство, започвайки от началото до завършването на проекта. След успешното приключване на строежа, той изготвя окончателен доклад, известен като „Акт 16“, който е основен документ за получаване на разрешение за ползване на обекта или за издаването на Удостоверение за въвеждане в експлоатация. Този доклад е от изключително значение, като документира успешното завършване на строителството и гарантира, че сградата е годна за ползване съобразно с регулациите и стандартите.
В съответствие със закона, строителният надзор носи отговорност за няколко ключови аспекта на строителството. Тези отговорности включват осигуряване на законосъобразното започване на строежа, контролиране на правилното съставяне на актовете и протоколите по време на процеса на строителство, както и спиране на строежите, които не отговарят на законовите изисквания. Освен това, строителният надзор трябва да гарантира спазването на изискванията за безопасност на строителната площадка като в същото време се грижи да не бъдат увредени трети лица и имоти в резултат на строителните дейности. Строителният надзор се осъществява от консултант за строежите от първа до пета категория и включва подписването на всички необходими актове и протоколи, свързани с оценката на строежите, съгласно наредбите на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Качественото строителство се нуждае от постоянен контрол. Ето кои от тях упражнява строителния надзор:
Контрол на качество и носимоспособността
Строителният надзор, чрез своите специалисти, е отговорен за наблюдение и осигуряване на съответствието със съществените изисквания за носимоспособност на сградите. Това се постига чрез систематичен контрол върху качеството на материалите, използвани при строежа, както и върху процесите на строителство и монтаж.
Специализиран подход и екип
Строителният надзор разполага със специалисти в различни области, включително специалисти по пожарна безопасност (ПАБ) и хигиена и опазване на здравето на хората (ХЕИ). Тази мултидисциплинарност му позволява да осигури пълното спазване на изискванията по отношение на безопасността и здравето при изграждането на сградата.
Осигуряване на съответствие и ефективност
При подготовката на окончателния доклад за въвеждане на строежа в експлоатация, съгласно разпоредбите на чл. 177 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), издаването на Акт 16, строителният надзор предоставя становища относно пожарната безопасност и хигиената, което обезопасява сградата от необходимостта от допълнителни инспекции. Този подход осигурява ефективност и спазване на всички законови изисквания по безопасност и здраве на работното място.
Съгласно последните промени в законодателството, строителният надзор става задължителен за всички строежи, включително и за тези от пета категория. Това означава, че изпълнението на строителството трябва да бъде контролирано от надзорна фирма, което гарантира неговото качество и съответствие със законовите изисквания.
Контрол на качеството
Без строителен надзор, качеството на вложените материали и извършените строително-монтажни работи се контролира основно от собственика на строежа. Това, обаче, не винаги е възможно поради липсата на специфични познания за строителния процес.
Отговорности и процеси
Инвеститорът без договор със строителен надзор е задължен да се грижи за изготвянето и заверката на всички актове, което може да се окаже трудно и и отнемащо ненужно време. Контактите със специализираните контролни органи също трябва да се осъществят от страна на инвеститора.
Необходими документи
Завършването на обекта изисква събиране и подписване на всички актове, становища, сертификати и други документи, което е отговорност на инвеститора. След това трябва да се изготвят Акт 15, Акт 16 и Технически паспорт, което изисква добро познаване на законодателството и значителен професионален опит от страна на строителния надзор.
Строителният надзор осигурява надзор и контрол върху строителните процеси, гарантирайки тяхната съвместимост с проекта, съответствие със законовите изисквания и качеството на изпълнението.
Присъствието на строителен надзор е от съществено значение за осигуряване на безопасността на строителния обект, контролирането на качеството на изпълнението и избягването на евентуални нарушения на законовите изисквания.
Задълженията на строителния надзор включват контрол на изпълнението на строителните работи, съставяне и подписване на необходимата документация, спиране на неправомерни практики и гарантиране на безопасността на строежа.
Строителният надзор може да бъде осъществен от специализирани надзорни организации, квалифицирани инженери или консултанти за строителство.
Процесът на издаване на Акт 16 включва събиране и подписване на всички необходими документи и актове, които гарантират съответствие с изискванията за безопасност и законосъобразност на строителството.